W nadzwyczajnej sesji Rady Miasta uczestniczyła rodzina pisarza, w tym jego córki, które podkreślały znaczenie Kielc w życiu ich ojca. „Został kielczaninem i był nim przez całe życie. Tutaj rozpoczęła się jego edukacja. Uczyli go wspaniali nauczyciele, a potem ten obraz szkoły – wcale nie takiej strasznej dla dzieci, raczej przyjaznej – przewijał się przez całą jego twórczość. Akcja wielu jego książek rozgrywała się w Górach Świętokrzyskich. To była jego ojczyzna. Później przeprowadził się do Warszawy i pokochał to miasto, ale Kielce na zawsze pozostały w centrum jego serca” – mówiły Anna Niziurska-Włodarska i Agnieszka Nizurska.
Mimo przeprowadzki do Warszawy w 1952 roku, Niziurski często wracał na Kielecczyznę, gdzie spędzał wakacje nad zalewem Rejów w Skarżysku-Kamiennej. Kielce i region świętokrzyski były istotnym tłem dla jego twórczości – akcja wielu książek, takich jak „Sposób na Alcybiadesa” i „Księga urwisów”, nawiązuje do jego doświadczeń z młodości. Wątki regionalne pojawiają się także w twórczości dla dorosłych, np. w powieściach „Salon wytrzeźwień” i „Eminencje i bałłabancje”.
Pomysłodawcą obchodów setnej rocznicy urodzin Niziurskiego był Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach. Jak podkreśliła rektor uczelni, prof. Beata Wojciechowska, dzięki wsparciu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego powstaną inicjatywy upamiętniające pisarza, takie jak galeria postaci i mapa miejsc związanych z jego życiem.
„Jesteśmy zaszczyceni, że Rada Miasta i instytucje miejskie chcą z nami współpracować, oddając hołd twórczości tak wybitnego pisarza, dramaturga i publicysty, który był silnie związany z Kielcami i naszym regionem” – powiedziała.
W ramach obchodów zaplanowano także wydarzenia w miejskich instytucjach, w tym wystawę w Muzeum Zabawek i Zabawy, prezentującą pamiątki po pisarzu oraz nowe interpretacje jego twórczości. Uniwersytet Jana Kochanowskiego zorganizuje ogólnopolską konferencję naukową, a Miejska Biblioteka Publiczna – debatę „Niziurski dla dorosłych”. Planowane są także pokazy filmowe, spotkania, pikniki i gry terenowe inspirowane jego książkami.
Edmund Niziurski urodził się 10 lipca 1925 roku w Kielcach, gdzie spędził dzieciństwo. Był autorem 26 powieści, zbioru reportaży i ośmiu zbiorów opowiadań, które doczekały się łącznie 251 wydań w latach 1951–2013. Do jego najpopularniejszych dzieł należą m.in. "Księga urwisów" oraz "Sposób na Alcybiadesa". (PAP)
wdz/ dki/
![](http://im.twoje-miasto.pl/theme/img/ico/pap.png)